Zdjęcie grupowe zespołu "Wrzosy"

 

Zespół wokalno- instrumentalny „Wrzosy” powstał w 1987 r. Założycielem zespołu był Bolesław Rykaczewski – weteran walk o niepodległość, wiceprezes Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, pedagog i społecznik. Przez kilka pierwszych lat w zespole śpiewało 8 pań z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego w składzie: Zdzisław Rykaczewski- akordeon, Edward Żuralski- trąbka, Zenon Tym-gitara, Bronisław Rykaczewski- harmonijka ustna.
Początkowo Zespół Wrzosy występował na cyklicznych uroczystościach (Dzień Babci, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dożynki, Dzień Strażaka) organizowanych przez miasto i gminę Lubawa. Z biegiem lat nawiązane zostały kontakty z zespołami z okolicznych miast i miejscowości, seniorzy zaczęli być bardziej aktywni. Zespół brał udział w miejskich, powiatowych i wojewódzkich prezentacjach twórczości seniorów oraz był współorganizatorem Przeglądów Zespołów Śpiewaczych organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Lubawie.

 

Po odejściu z zespołu w 2008 r. jego założyciela Bolesława Rykaczewskiego, kierownikiem zespołu został jego syn Zdzisław Rykaczewski. Przez wiele lat łączył pracę zawodową z działalnością muzyczną, a po przejściu na emeryturę kontynuował pracę w zespole odnosząc większe i mniejsze sukcesy, o czym świadczą zdobywane nagrody, wyróżnienia, dyplomy i podziękowania, ale najważniejsza pozostała muzyka i śpiew.
Minęło 35 pracowitych lat i Zdzisław Rykaczewski postanowił rozstać się z zespołem Wrzosy.

 

W dniu 23 listopada 2022 roku w Lubawskim Centrum Aktywności Społecznej odbyło się spotkanie przy kawie i torcie, na którym obecny był Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Lubawie Zenon Paprocki i żeńska część zespołu Wrzosy.
„ Składamy serdeczne podziękowania za wspólnie twórczo spędzony czas, za wytrwałość, zaangażowanie i pełną zapału pracę w prowadzeniu zespołu „Wrzosy”. Spędziłeś z nami 35 lat, z grupą ludzi dla których byłeś kolegą i przyjacielem.
Dziękujemy Ci za tysiące prób, niezliczoną ilość występów, udział w festiwalach i przeglądach, za spotkania z ciekawymi ludźmi, czującymi muzykę, którą nas zaraziłeś.
Wraz z podziękowaniami składamy wyrazy uznania dla Ciebie i Twojej pracy, jako muzyka i kierownika zespołu.”– Zespół „Wrzosy”

 

Znajdź nas na:     
Skip to content